ROK SZKOLNY 2014/2015
EGZOTYCZNE ZOO
W dniu 7 października 2014 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę na Kaszuby do egzotycznego ZOO. Największą atrakcją była możliwość dotknięcia, wzięcia na ręce i pogłaskania umieszczonych zwierząt. Najodważniejsi decydowali się brać na ramiona potężnego pytona. Muszę przyznać, że uczniowie byli odważniejsi od nauczycieli. Chociaż pani Ania Zbrojewska wykazała się dużą odwagą biorąc na siebie jednego z jadowitych pająków….brrr….sam widok był przerażający, a co dopiero mieć na sobie taką broszkę. Poznaliśmy mnóstwo egzotycznych zwierzaków, ich warunki i środowiska życia, o których opowiadał nam przewodnik. Najmilsze w dotyku byli świnki i króliczki. Próbowaliśmy roztańczyć Kakadu żółtoczubą, która ponoć porusza się w rytm muzyki. Uparcie jednak poprawiała swój żółty pióropusz na głowie, nie chcąc nam zatańczyć. Po obejrzeniu wszystkich zwierząt mogliśmy zobaczyć bardzo ciekawy film w kinie 3D o organizmach żyjących na świecie w kredzie, jurze i triasie. Na koniec zaproszono nas na poczęstunek – miało być ognisko, ale ze względu na pogodę dostaliśmy kiełbaski z grilla. Wycieczka naprawdę udana – polecamy innym. Można odwiedzić stronę: zookaszuby.pl – tam też zamieszczone są filmiki i galeria zdjęć okazów zwierząt – my w tym czasie zapraszamy do naszej galerii.
[album=84]
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dnia 19 września (piątek) nasza szkoła dołączyła po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji “Sprzątanie świata”. W tym roku sprzataliśmy stawek Łabędzi przy szkole policji. Wydawałoby się,że miejsce powinno być czyste….nic mylnego:)uczniowie z wielkim zaangażowaniem zbierali puszki, butelki plastikowe, szklane, papierki a nawet….skarpetki. Dziękujemy wszystkim, którzy czerpali przyjemność z uczestnictwa w akcji.
[album=82]
AKCJA CHARYTATYWNA
8 miesięcy temu klasa 6a SP (obecna 1a G)odpowiedziała na ogłoszenie lęborskiego graficiarza p. Patryka Łukaszuk. Ogłoszenie brzmiało: “Dziecięcy pokój jak ze snu
Uwaga dzieciaki. Chcecie mieć pokój jak ze snu? Marzysz o Supermanie lub Kubusiu Puchatku? Piszcie do Patryka Łukaszuka. Artysta z Lęborka zamieni dziesięć pokoi dziecięcych (z naszego regionu) w bajkę.”
Zaryzykowaliśmy: pokój czy klasa? – może przekonamy Pana Patryka…..i udało się:) Spośród 10 pokoi – nasza klasa miała być tez wymalowana!!!!
W poniedziałek 29 września b.r. przyjechał do nas p. Patryk i wymalował salę 30 – efekty można obejrzeć na zdjęciach lub osobiście. Zapraszamy.
[album=85]
ROK SZKOLNY 2013/2014
22 maja 5 – osobowy zespół składający się z uczniów Sp i Gim naszej szkoły wziął udział w VIII edycji konkursu: „WODA – DAR NATURY”. Zadaniem dzieciaków było: wykonanie pracy plastycznej – plakat tematycznie związany z problematyką ochrony środowiska, scenki rodzajowej – o tematyce np:. woda, energia, odpady, transport, hałas, klimat, prezentowana podczas finału konkursu oraz uczestnictwo w quizie ekologicznym z elementami gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej ( 30 pytań). Na 15 szkół masowych nasza zajęła 12 miejsce.
08.05.2014r. uczniowie kl. IVa, kl. Va i kl. VIa szkoły podstawowej odwiedzili siedzibę Parku Krajobrazowego Dolina Słupii. W multimedialnej sali dydaktycznej placówki pracownik Parku p. Andrzej Grzybowski prowadził zajęcia edukacyjne poświęcone życiu płazów i gadów w okresie godowym w środowisku naturalnym. Podsumowaniem zajęć były liczne konkursy poświęcone ochronie gatunkowej w/w osobników. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe upominki. Towarzyszący dzieciom opiekunowie p. Agnieszka Fudro, p. Małgosia Witomska i p. Basia Rożek zostali obdarowani pamiątkowymi albumami o tematyce regionalnej, które zasilą zbiory biblioteki szkolnej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku Powstańców Warszawy wszak 08.05.1945 r. to dzień zakończenia II Wojny Światowej. W dniu 8 maja klasy: 4a, 5a i 6a pod opieką p. Barbary Rożek, Małgorzaty Witowskiej i Agnieszki Fudro odwiedziły siedzibę Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film edukacyjny o tematyce przyrodniczej „Płazy i Gady Polski”. Następnie każdy z uczniów mógł sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przyrody – odpowiadając na pytania przygotowane przez prowadzącego.
[album=13]
Dnia 16 kwietnia 2014 roku szkolny teatrzyk „Łapki” zaprezentował na Przeglądzie Twórczości Ekologicznej „Pestka” przedstawienie pt.: „Jak ocalić Ziemię?”. Prezentacja dotyczyła ochrony tego, co nam najbliższe – czyli ochrony naszego globu. Uczniowie: Józefa Tandek, Julia Świderska, Jakub Grzebiński, Mariusz Białkowski i Karol Meler schodzili ze sceny z WIELKIMI owacjami. Mamy nadzieję, że we wrześniu uda nam się zaprezentować w tym spektaklu również dla społeczności naszej szkoły.
[album=15]
Dnia 25 kwietnia uczniowie klasy 6a SP wzięli udział w ogólnopolskim konkursie, organizowanego w ramach programu edukacji ekologicznej Kajakowy Patrol Św. Franciszka II pt.: „Zatrzymaj rzekę w kadrze” – organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Instytucja wspierająca:Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Cele konkursu:
-
podniesienie poziomu świadomości ekologicznej z zakresu gospodarki wodnej i biologii wód u młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych,
-
promocja postaw pro-środowiskowych wśród młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych,
-
promowanie rozwijania pasji fotografowania przyrody wśród młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Konkurs „Zatrzymaj rzekę w kadrze” był indywidualnym konkursem fotograficznym dla młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, promujący piękno polskich rzek oraz rozwijający kreatywne myślenie (rzeka przedstawiona o różnych porach roku etc.). Służył wybraniu najciekawszych zdjęć rzeki widzianej oczyma dzieci i młodzieży. Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane przez nasze dzieciaki.
[album=61]
Dnia 15 kwietnia 2014 roku uczniowie: Wiktoria Berkieta, Agata Lasocka, Karyna Tandek, Beata Krajewska, Kamila Grzebińska, Jakub Grzebiński, Mariusz Białkowski, Józefa Tandek, Barbara Pietrzak, Martyna Krupowies, Mirosław Gołędziejewski, Oskar Kosecki wzięli udział w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska – EKOTEST. Celem konkursu było promowanie postaw ekologicznych wśród uczniów oraz zwiększenie ich świadomości wobec współczesnych zagrożeń środowiska naturalnego. Nasi uczniowie bardzo ładnie poradzili sobie z testem – na całe województwo pomorskie , gdzie udział wzięło ………….. uczniów, Wasi koledzy i koleżanki zajęli kolejno od 32 do 4 miejsca. Poniżej zamieszczam link strony, na której można zobaczyć test wraz z odpowiedziami dla klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
SP: http://www.oce.edu.pl/obrazki/EKOTEST_5-6_klucz_2014.pdf
Gimnazjum: http://www.oce.edu.pl/obrazki/EKOTEST_gimnazjum_klucz_2014.pdf
Wizyta Pana Gabisa
Dnia 21 marca odwiedził naszą szkołę Pan Waldemar Gabis – przedstawiciel gdańskiej firmy zajmującej się zdrową i ekologiczną żywnością z okazji Święta Wody, które przypada na dzień 22 marca, spotkał się z uczniami klas 4a, 5a i 6a SP. Na pierwszej godzinie zajęć rozmawiał z uczniami na temat ekologii: segregacji śmieci, oszczędzania wody, energii, sposobów pozbywania się odpadów elektrycznych – tzw. elektrośmieci, zużytych baterii i przeterminowanych leków. Na kolejnej godzinie uczniowie razem z Panem Waldemarem przeprowadzili kilka doświadczeń związanych z segregacją śmieci i oszczędzaniem wody.
Na koniec podsumowaliśmy wszystko to, czego dowiedzieliśmy się na zajęciach, podziękowaliśmy za wizytę i przekazanie ciekawych informacji o ekologii.
[album=24]
Dzień Kobiet
Dnia 7 marca b.r. obchodziliśmy w naszej szkole “Dzień Kobiet”. Z tej okazji zorganizowaliśmy konkurs na zaprojektowanie spódniczki. Udział mógł wziąć każdy – nawet chłopcy. Ci ostatni nawet nie podjęli wyzwania. Za to dziewczęta podeszły do zadania bardzo profesjonalnie. Spódnice były piękne: kolorowe, z różnych materiałów i kształtów!
I miejsce zajęła Kinga Piekarska z kl 4a SP.
II miejsce zajęła: Karolina Małachowicz z kl 1c SPdP
III miejsc zajęła Wioletta Szcześniak z kl 1d G
Tego dnia również wszystkie Panie i dziewczęta miały okazję “wykoczyć” ze spodni i ubrać spódniczki- dla uczczenia tego święta.
Bardzo dziękujemy za przyłączenie się do akcji “Spódniczka” i wzięcie udziału w konkursie na “Najładniejszą zaprojektowaną spódniczkę”
[album=56]
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Dnia 22 września obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień bez Samochodu”. Z tej okazji klasy 4a, 5a i 6a SP odwiedziły 10 października słupską fabrykę autobusów – Scania S.A. Byliśmy zachwyceni wycieczką. Nie tylko mogliśmy obejrzeć z bliska ekoautobusy, ale wejść do nich i poznać z bliska produkcję autobusu od podstaw. Pracownik Scanii, który nas oprowadzał, opowiedział nam jak krok po kroku powstaje każdy autobus. Dowiedzieliśmy się, dlaczego ekoautobusy, czyli na gaz, są takie przyjazne środowisku. Każdy z nas mógł usiąść za kółkiem nowo wyprodukowanego autobusu i poczuć się jak prawdziwy kierowca.
[album=55]
DOLINA CHARLOTTY
Tuż za miastem Słupsk i zaledwie 10km od nadmorskiego kurortu Ustka, pośród bukowego lasu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku znajduje się oaza spokoju. Dolina oczarowuje bajkową scenerią, eleganckimi wnętrzami i bliskością natury. Właśnie tam 3 października b.r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę. Przepiękna „Dolina Charlotty” przywitała nas cudowną złotą jesienią. Zwiedziliśmy ZOO oraz fokarium. Udało nam się uczestniczyć w karmieniu fok.
W fokarium bada się m.in. zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Zapoznając się z historią życia fok, zwiedzający fokarium poznają problemy ochrony przyrody Bałtyku. Pracownicy placówki uczą i informują wszystkich, którym tego rodzaju wiedza jest potrzebna.
ZOO ujęło nas swoją bajkową oprawą, która zachęca do zwiedzania przede wszystkim przez dzieci.
Wróciliśmy pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
[album=50]
I SŁUPSKI BIEG CHARYTATYWNY NA RZECZ ZWIERZĄT
Dnia 12 września b.r. odbył się I SŁUPSKI BIEG CHARYTATYWNY NA RZECZ ZWIERZĄT. Organizatorem było Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Start nastąpił ze Stadionu 650-lecia o godz. 13.00. Długość trasy wynosiła 3,8 km. O udziale w biegu decydowała kolejność wykupu ponumerowanych cegiełek o wartości co najmniej 5 zł. Z naszej szkoły biegli: Gabriel Szpak – uczeń klasy 6a, Anna Wiśniewska – uczennica klasy 3ez SPdP oraz p. Ewa Marcinkowska. Wszyscy szczęśliwie dobiegli do mety. Pogoda nie zawiodła – świeciło piękne słońce. Uśmiech z twarzy uczestników utrzymywał się do samego końca
ROK SZKOLNY 2012/2013
Dnia 5.04.2013 klasy 4a i 5a SP oraz Ic SPDP odwiedziły siedzibę “Wodociągów” w Słupsku przy ulicy Boh. Westerplatte. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób dostarczana jest woda wszystkim mieszkańcom miasta Słupska i jego najbliższych okolic. Poznali mechanizm usprawniania i regulacji przepływu wody. dowiedzieli się skąd czerpana jest dla naszego miasta woda pitna i gdzie znajdują się w Słupsku ujęcia wody.
[album=15]