Nasz Ośrodek bierze udział w programie dla szkół”Okresowe ABC”, którego organizatorami są: Fundacja Kulczyk oraz Różowa Skrzyneczka. Dzięki udziałowi w programie otrzymaliśmy zapas materiałów higienicznych- podpasek i tamponów oraz dwie różowe skrzyneczki.
Ponadto w maju, w naszym Ośrodku odbędą się dwa spotkania z młodzieżą:
– otwarte dla uczniów i uczennic o przekonaniach i mitachzwiązanych z miesiączką,
– oraz spotkanie warsztatowe dla uczennic o cyklu menstruacyjnym.
poniżej umieszczany mailing Organizatorów do Rodziców oraz prośbę o wypełnienie ankiety przez dzieci.
Szanowni Państwo,
Program Okresowe ABC, w którym uczestniczy Państwa szkoła, to projekt pilotażowy mający na celu zebranie kluczowych wniosków dotyczących zapotrzebowania na środki menstruacyjne w szkołach oraz poziomu świadomości i wiedzy na ten temat wśród dzieci i młodzieży.
W ramach programu planowana jest ewaluacja ilościowa i jakościowa, która pozwoli dokładnie zrozumieć potrzeby uczniów i uczennic, a także wskazać obszary wymagające dalszego wsparcia. Badanie przeprowadzane jest w formie anonimowej ankiety online, której wyniki będą przetwarzane wyłącznie zbiorczo, bez możliwości identyfikacji poszczególnych uczestników i uczestniczek. Celem jest uzyskanie rzetelnych danych, które pozwolą ulepszyć działania programu i lepiej odpowiadać na potrzeby młodych ludzi w tym zakresie.
Więcej informacji o projekcie: LINK
Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej przekonań w temacie menstruacji: https://surv.onfly.pl/Szkoly-pre-dzieci/
Jeśli wyraża Pan/Pani zgodę na to, aby Pana/Pani dziecko odpowiedziało na kilka pytań w zakresie przekonań, ocen, generalnych spostrzeżeń dotyczących środowiska szkolnego w temacie związanym z menstruacją, prosimy o umożliwienie dziecku wypełnienia tej ankiety.
Zagadnienia poruszane w badaniu:
– Postawy / przekonania i zachowania i skojarzenia związane z menstruacją (czy to temat tabu, nieodpowiedni, krępujący w rozmowie i w zachowaniach – potrzeba ukrycia okresu)
– Dostęp do środków higieny menstruacyjnej w szkole (czy jest, na ile swobodny, na ile zadowalający?)
– Ocena szkolnych toalet (dostępność, obecność koszy na śmieci)
– Dyskryminacja / wykluczenie ze względu na menstruację (czy spotkali się z takimi sytuacjami, czy nauczyciele reagują?)
Wierzymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu uda nam się stworzyć bardziej przyjazne środowisko szkolne, wolne od barier i tabu związanych z menstruacją. Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety!